На ранніх стадіях вагітності у кожної жінки ці прояви можуть проявлятися по-різному і в різний час.
В одних випадках це простий дискомфорт, наприклад, набряклий живіт, біль у спині або головний біль; в інших випадках з’являються більш неприємні скарги, включаючи нудоту і блювоту, спазми в животі, підвищену температуру і виснаження.

Часто симптоми перших тижнів вагітності є очевидними і/або відчуваються з перших днів після зачаття. Однак у деяких випадках ці «ознаки» можуть запізнюватися або взагалі не проявлятися.

Які симптоми перших тижнів вагітності?

Симптоми перших тижнів вагітності – це сукупність проявів різного ступеня вираженості, які виникають після зачаття.

Найбільш очевидним і відомим проявом є затримка менструації (аменорея), починаючи з першого циклу після статевого акту, під час якого відбулось запліднення. Однак це не єдиний наслідок змін, пов’язаних з початком вагітності.

Симптоми перших тижнів вагітності: які найпоширеніші?

Найчастіше симптоми перших тижнів вагітності включають:

  • Аменорея (відсутність менструації в очікуванні дні);
  • Невеликі кров’янисті виділення (імплантаційні кров’янисті виділення);
  • Збільшення об’єму грудей та зміна кольору сосків;
  • Полакіурія (частіші позиви до сечовипускання);
  • Нудота;
  • Втома та підвищене бажання спати;
  • Перепади настрою;
  • Головний біль;
  • Легкий біль внизу живота.

Симптоми перших кількох тижнів вагітності – це сигнал організму майбутньої матері про те, що ось-ось відбудуться зміни.

Зміни починаються відразу після зачаття: протягом перших тижнів рівень хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ) подвоюється кожні 48 годин. Його функція – стимулювати жовте тіло до вироблення прогестерону, основного гормону вагітності.

Як відбувається зачаття?

Зачаття відбувається після статевого акту, коли сперматозоїди, піднімаючись по матці, досягають зрілої яйцеклітини, що вийшла з яєчника під час овуляції і готова до запліднення.

Запліднена яйцеклітина переміщується під дією волосяних клітин маткових труб у напрямку порожнини матки, де вона закріплюється в ендометрії, внутрішній оболонці матки. Ці події відбуваються приблизно через 6-7 днів після незахищеного статевого акту (тобто приблизно на 21-й день регулярного 28-денного менструального циклу, якщо запліднення відбулося на 14-й день).

У цей момент також починається вироблення хоріонічного гонадотропіну, бета-субодиниця якого важлива для функціонування тесту на вагітність.

У яку фазу циклу можна завагітніти?

Період, коли можливе запліднення яйцеклітини, починається за 4-5 днів до овуляції і закінчується на 1-2 дні пізніше. Це можливо завдяки тому, що зріла яйцеклітина, вигнана з яєчника, може вижити близько 24 годин, тоді як сперматозоїди можуть залишатися життєздатними в жіночому статевому апараті до 72-96 годин. Тому незахищений статевий акт, що відбувся навіть за 3-4 дні до овуляції, може призвести до запліднення.

Симптоми перших тижнів вагітності: чому вони виникають?

Прояв симптомів у перші тижні вагітності залежить від метаболічних, гормональних, шлунково-кишкових і психологічних факторів. Як тільки відбувається зачаття, жіночий організм починає відчувати певні нездужання в результаті гормональних та інших змін, які супроводжують початок гестації, таких як:

  • Швидке підвищення рівня естрогену та прогестерону;
  • Зниження рівня цукру в крові;
  • Зниження артеріального тиску;
  • Збільшення об’єму крові (загального об’єму циркулюючої крові).

Ці та інші фактори в сукупності сприяють зникненню менструального циклу і дуже частому відчуттю втоми на початку вагітності.

Прогестерон також відповідає за:

  • Зміни смаку та нюху;
  • Перепади настрою;
  • Головні болі.

Тим часом метаболізм сповільнюється, і вагітній жінці легше страждати від цього:

  • Підвищеною кислотністю шлунку;
  • Труднощі з травленням.

Симптоми перших тижнів вагітності: як скоро ви можете їх відчути?

Симптоми перших тижнів вагітності дуже суб’єктивні. Насправді, не всі жінки відчувають одні й ті ж ознаки одночасно: деякі майбутні мами починають відчувати перші нездужання дуже рано, інші нічого не відчувають до першого візиту до гінеколога. Зазвичай тривожним дзвіночком можливої вагітності є затримка циклу (зазвичай на 10 днів після запліднення). У більшості випадків інші симптоми відчуваються з п’ятого-шостого тижня вагітності, тобто приблизно через 3-4 тижні після зачаття.

Симптоми перших тижнів вагітності: як їх розпізнати?

Симптоми перших тижнів вагітності можуть бути різноманітними та численними і відрізняються від жінки до жінки. Іноді навіть одна й та сама жінка може відчувати себе по-різному під час двох вагітностей.

У деяких випадках, можливо, бажання мати дитину впливає на сприйняття і змушує жінку вірити в те, що вона вагітна. В інших випадках можна сплутати симптоми перших тижнів вагітності з банальним грипом або передменструальними розладами, особливо якщо вагітність не запланована.

Аменорея або відсутність менструації

Один із симптомів перших тижнів вагітності, про який згадує жінка дітородного і сексуально активного віку, коли підозрює, що вона вагітна, – затримка менструації.

Якщо вона настала після зачаття, то відсутність виділень в очікуваний день (або близько до нього, залежно від регулярності менструального циклу) є вагомим свідченням того, що вагітність настала.
Зрозуміло, що затримка менструації не завжди пов’язана з цим.

Менструація може затримуватися або не наступати через численні фактори, такі як:

  • Різка зміна ваги;
  • Стрес
  • Зміна клімату;
  • Прийом певних ліків.

Виділення при вагітності

Кров’янисті виділення під час вагітності

Плямистість імплантації ембріона – один із симптомів перших тижнів вагітності, що проявляється невеликими, яскравими або темно-червоними краплями крові. Ці крапельки крові з’являються в деяких випадках приблизно через один-два тижні після запліднення яйцеклітини (саме тоді, коли очікується менструальна кровотеча), коли ембріон починає процес імплантації в ендометрії матки.

Кров’янисті виділення при імплантації можуть вводити жінок в оману, оскільки вони можуть нагадувати дуже незначні менструальні виділення. Насправді ця крововтрата є одним із симптомів перших тижнів вагітності.
Коли вагітність тільки почалася, незначна крововтрата може виникнути і з інших причин, наприклад, через розрив капілярів у шийці матки (цей орган насправді багатший кров’ю в місяці очікування), що може статися після статевого акту. Однак якщо кровотеча стає рясною, краще якомога швидше звернутися до гінеколога.

Білі виділення з піхви

Від початку вагітності деякі жінки помічають наявність білих, молочного кольору виділень. Цей симптом може бути наслідком потовщення стінок піхви, абсолютно нешкідливого явища, яке починається майже відразу після зачаття.
Однак, якщо він супроводжується неприємним запахом, печінням або свербінням, варто звернутися до лікаря, щоб виключити бактеріальну інфекцію або кандидозний мікоз як причину виділень.

Як змінюються груди під час вагітності?

Симптоми перших тижнів вагітності включають зміни в грудях і сосках.

  • Груди. З першого періоду вагітності груди збільшуються в об’ємі і набрякають через дію естрогену і прогестерону. Вже через кілька днів після зачаття груди можуть боліти або ставати особливо чутливими. Відчуття стягнутості, яке може виникнути в перші кілька тижнів вагітності, схоже на те, що багато жінок відчувають перед менструацією. На грудях також можуть з’явитися більш помітні вени. Ці симптоми, як правило, зникають протягом декількох тижнів: просто дайте організму час адаптуватися до нового гормонального фону.
  • Ареола та соски. Інші симптоми перших тижнів вагітності стосуються сосків, які можуть випинатися більше, ніж зазвичай, і ставати більш чутливими. Ареола може стати темнішою і збільшитися.

Нудота вранці та вагітність

Протягом перших 12 тижнів вагітності близько 80 відсотків вагітних жінок страждають від так званої “ранкової нудоти”. Деякі майбутні мами відчувають цей дискомфорт, але встигають пережити його як незначну прикрість, яка не ставить під загрозу повсякденне життя.

Хоча говорять про «ранкову» нудоту, слід зазначити, що цей симптом, пов’язаний з вагітністю, не обмежується ранніми годинами дня: він частіше виникає вранці, але насправді може з’явитися в будь-який час дня і ночі.


Причини та симптоми нудоти і блювання на ранніх термінах вагітності

Як і інші симптоми перших тижнів вагітності, деякі жінки починають відчувати нудоту вже через місяць після зачаття, в той час як інші не страждають взагалі протягом усього терміну вагітності. У більшості випадків ранкова нудота зникає між 16-м і 20-м тижнем вагітності або до третього місяця; в деяких випадках, однак, розлад триває і після 20-го тижня.

Втома і сильне бажання спати під час вагітності

Одним з найпоширеніших симптомів перших тижнів вагітності є втома. Втома і сонливість є наслідком нової гормональної та метаболічної перебудови, яка встановлюється для прийняття нового життя: вже через тиждень після зачаття і, загалом, особливо протягом перших 12 тижнів вагітності, підвищення рівня прогестерону викликає відчуття втоми, що супроводжується нестримним бажанням спати і відпочивати.

Розширення кровоносних судин, зниження артеріального тиску та рівня цукру в крові можуть навіть призвести до запаморочення та непритомності.

Якщо немає інших проблем зі здоров’ям, втома, викликана вагітністю, не є серйозною, і її можна усунути, просто добре відпочиваючи і збагативши свій раціон продуктами, багатими на білок і залізо.

Біль в животі при вагітності

У перші тижні вагітності можливі больові відчуття і спазми внизу живота. Це відбувається в результаті того, що матка розширюється, щоб звільнити місце для розвитку ембріона.

Однак, якщо болі особливо сильні і не зникають протягом декількох днів, варто звернутися до гінеколога, оскільки вони можуть свідчити про наявність деяких незначних або більш серйозних патологій, таких як:

  • Інфекції сечовивідних шляхів;
  • сечокам’яна хвороба
  • невиношування вагітності;
  • розрив труби при позаматковій вагітності.

Часте сечовипускання та вагітність

Ще один із симптомів перших тижнів вагітності – частіші позиви до сечовипускання, ніж зазвичай. Це явище пов’язане з посиленням кровообігу під час вагітності, наслідком формування плаценти та дією прогестерону – гормону, який розслабляє м’язи сечового міхура, внаслідок чого стає важче утримувати сечу.

Полакіурія зазвичай виникає не з початком вагітності, а через кілька тижнів після неї. Збільшення потреби в туалеті для спорожнення сечового міхура зазвичай починається між шостим і восьмим тижнем після зачаття.
Якщо ви підозрюєте, що це не просто наслідок вагітності, а пов’язане з інфекцією сечовивідних шляхів або проблемами зі здоров’ям (наприклад, діабет), вам слід поговорити з лікарем.

Перепади настрою під час вагітності

З перших днів вагітності гормони впливають на багато почуттів і можуть призвести до дратівливості та перепадів настрою, тому жінка може відчувати себе більш емоційною і вразливою, схильною до плачу і тривоги, але також і більш ейфорійною.

Інші симптоми перших тижнів вагітності

У перші тижні вагітності ви також можете відчувати:

  • Головний біль;
  • Неясне відчуття нездужання;
  • Підвищена чутливість до певних запахів і зміни смаку (наприклад, дивний металевий присмак у роті, відраза до кави, втрата інтересу до тютюну тощо);
  • Слиновиділення більш рясне, ніж зазвичай;
  • Зміни апетиту (наприклад, незвична жадібність до певних, раніше байдужих продуктів);
  • Біль у животі або відчуття здуття, подібне до того, що виникає в перші дні менструації;
  • Біль у спині;
  • Закреп.

Чи завжди ці симптоми вказують на вагітність?

Деякі з проявів, перерахованих як симптоми перших тижнів вагітності, можуть бути викликані іншими причинами.
Однак, якщо різні скарги пов’язані зі специфічними органічними ознаками (наприклад, напруженням молочних залоз, збільшенням об’єму матки тощо), діагноз вагітності є практично само собою зрозумілим.

Кілька порад, щоб полегшити свій стан під час вагітності

Багато симптомів перших тижнів вагітності можна легко полегшити або вирішити за допомогою кількох порад, наприклад:

  1. Спробуйте усунути або зменшити стрес за допомогою розслабляючої та приємної діяльності, наприклад, читання книги або прогулянки;
  2. Жуйте сухі продукти, такі як крекери або хлібні палички між прийомами їжі: нудота легше виникає на порожній шлунок;
  3. Уникайте вживання стимуляторів, які можуть посилити симптоми (чай, кава, енергетичні напої тощо);
  4. Приймайте природні засоби, такі як розслаблюючі настої або трав’яні чаї;
  5. Приділяти увагу інтимній гігієні, використовуючи спеціальні засоби, щоб не порушити баланс бактеріальної флори піхви;
  6. Уникайте носіння занадто тісного одягу, який може подразнювати геніталії, сприяючи натиранню;
  7. Забезпечити достатнє зволоження;
  8. Їжте продукти, багаті на клітковину, і практикуйте помірну фізичну активність, наприклад, гімнастику або тривалі прогулянки: рух допомагає роботі кишечника;
  9. Слідкуйте за мінливими потребами свого організму і відпочивайте, коли відчуваєте потребу, не чекаючи, поки ви будете на межі своїх сил.

На завершення

Пройдіть комплексне обстеження під час вагітності у клініці INVIVO в Житомирі!
Повну інформацію про фахівців, обладнання лабораторії та акційні пропозиції знайдете на сайті invivo.ua.
INVIVO: щодня піклуємось про здоров’я українців.